Pozyskiwanie funduszy na maszyny rolnicze

Rolnictwo jest jednym z najstarszych dziedzin przemysłu. Powstało w końcu wraz ze zmienieniem trybu koczowniczego na osadniczy przez pierwszych ludzi na świecie. Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło. Obecnie, żeby prowadzić jakąkolwiek działalność, musimy posiadać różne maszyny rolnicze. Natomiast obecnie ich samodzielny zakup często przewyższa możliwości rolników. Z tego względu powstało wiele kredytów czy dofinansowań właśnie na takie okazje.

Kredyt czy dofinansowanie?

Tym dwóm możliwościom zwykle poświęcamy najwięcej czasu. Dofinansowanie jest teoretycznie najlepszym wyjściem, jednak nie każdy je dostanie, a zwykle otrzymana kwota nie wystarcza w stu procentach na pokrycie wszystkich kosztów. Dlatego często także zastanawiamy się nad kredytem lub łączymy te dwie opcje.

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem jakichkolwiek kroków?

Jeżeli decydujemy się na dofinansowanie, warto wybrać się do specjalisty i otrzymać fachowe porady, dzięki którym pozyskanie jakichkolwiek dotacji zajmie przede wszystkim mniej czasu, a wypełnieniem dokumentów i napisaniem wniosku prawie nie będziemy musieli się przejmować.

Natomiast kredyt wymaga naszego wkładu. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić wszystkie warunki, takie jak wysokość prowizji, oprocentowania, okres kredytowania, możliwość skorzystania z karencji, inne dodatkowe koszty oraz wymagane zabezpieczenie. Warto porównać oferty z wielu banków, a następnie wybrać ten odpowiedni dla siebie.

Jak wybrać bank?

Należy sugerować się wieloma elementami. Wysokość oprocentowania nie zawsze jest najlepszym wyznacznikiem. Często banki podczas podejmowania kredytu na maszyny rolnicze, wymagają spełnienia kilku warunków, które nie każdy może spełnić. Dla jednych będzie to całkowicie niemożliwe, a innym może to znacznie utrudnić pracę. Dlatego czasami warto wybrać bank, który ma lekko wyższą stopę oprocentowania, jednak pozostałe warunki będą nam bardziej pasowały.