O czym trzeba pamiętać inwestując w zakup ziemi?

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować posiadane przez siebie wolne środki finansowe w zakup ziemi. Inwestycja w ziemię może nam przynieść spore zyski pod warunkiem jednak, że będziemy pamiętali w chwili jej zakupu o kilku istotnych szczegółach.

Cena gruntów rolnych jest bardzo atrakcyjna. Nic więc dziwnego, że wiele osób inwestuje swoje pieniądze w ich zakup. Na takich gruntach można bowiem sporo zarobić, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jeśli o nich zapomnimy, ziemia nie przyniesie nam oczekiwanego zysk, stracimy niepotrzebnie swój czas i pieniądze.

Sprawdź miejscowy plan lub warunki zabudowy

Status prawny gruntu jest niezwykle istotny. Jeśli miejscowy plan zabudowy nie przewiduje przekształcenia gruntów rolnych w tereny pod zabudowę, to taka inwestycja może nie przynieść nam zysków. Możliwe jest wprawdzie odrolnienie gruntów, ale nie zawsze kończy się to w sposób pozytywny. Musimy się także liczyć z dodatkowymi kosztami, które poniesiemy, jeśli uda nam się odrolnić grunty rolne.

Sprawdź klasyfikację gruntów

Kupując ziemię rolną z myślą o traktowaniu jej jako lokaty kapitału, warto sprawdzić, jaka jest jej klasa. Najbardziej opłaca się kupować grunty rolne, które zostały zaliczone do klas V lub VI. Są to grunty o najsłabszej jakości, kosztują więc najmniej. Tego typu grunty najłatwiej jest też odrolnić. Wszelkie formalności związane z odrolnieniem takich gruntów załatwimy w urzędzie gminy na terenie, której one się znajdują. Nie opłaca się inwestować w zakup gruntów rolnych zaklasyfikowanych do klas I-III. Są drogie, a ich odrolnienie jest wyjątkowo kłopotliwe.

Jak kupować ziemię?

Przeznaczonych na sprzedaż gruntów rolnych możemy poszukiwać na własną rękę przeglądając ogłoszenia zamieszczane w prasie lub na stronach internetowych. Na rynku działają także wyspecjalizowane agencje, które zajmują się wyszukiwaniem gruntów na zlecenie klientów.

Inwestycja w grunty rolne może przynieść całkiem pokaźne zyski. Z pewnością posiadając pewien kapitał warto zastanowić się nad zakupem ziemi rolnej.