Prowadzenie działalności rolnej – szanse i zagrożenia

Jak wiadomo, każda działalność gospodarcza, bez względu na to w jakiej branży funkcjonuje niesie ze sobą wszelkiego rodzaju szanse oraz zagrożenia. W związku z tym faktem, kiedy podejmiemy decyzję o założeniu swojej firmy musimy liczyć się z tym, że czasami może być nam naprawdę ciężko. Z drugiej jednak strony widmo niezależności, a także możliwości zarobienia konkretnych pieniędzy to perspektywa, która skłania wiele osób do tego, aby jednak przejść na samozatrudnienie. W tym artykule poruszymy jednak temat konkretnej branży a mianowicie działalności rolnej.

Szanse z tytułu prowadzenia działalności rolnej

Przede wszystkim największą szansą jaką otrzymujemy prowadząc działalność rolną są wszelkiego rodzaju dopłaty dla rolników, a także dotacje dzięki którym istnieje szansa na zakup sprzętu w postaci ciągników, traktorów i innych urządzeń, które jak wiadomo do najtańszych nie należą. Ponadto sporą zaleta prowadzenia działalności rolnej są niskie koszty utrzymania działalności. Wszelkie podatki odprowadza się do KRUSu, a ich stawki są dużo niższe od tych, które są zobowiązani odprowadzać właściciele standardowych działalności gospodarczych.

Zagrożenia z tytułu prowadzenia działalności rolnej

Jak wiadomo każda działalność gospodarcza niesie ze sobą również ryzyko i to samo dotyczy działalności rolniczej. Największym zagrożeniem na jej powodzenie jest coś, na co kompletnie nie mamy wpływu. Mowa o warunkach atmosferycznych. Często słyszy się o sytuacji, kiedy z powodu suszy czy nadmiernej wilgoci plony się nie udały i przyniosły jedynie straty. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju plag w postaci mszyc, stonek ziemniaczanych i innych insektów, które w znaczący sposób mogą pozbawić gospodarza możliwości zarobku, a wszystko przez zainfekowanie plonów.

W związku z powyższym jak sami widzimy, każda działalność niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia i strat. W związku z czym zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jej prowadzeniu, przeanalizujmy wszystkie za i przeciw.